Charakterystyka kiły

Charakterystyka kiły

Do zakażenia kiłą dochodzi w wyniku kontaktów płciowych z osobą chorą. Kiłę wywołują poszczególne szczepy krętków. Wyróżnia się kilka rodzajów kiły, która charakteryzuje się odmiennymi objawami. Początkowo może dojść do powiększenia pachwinowych węzłów chłonnych. Z czasem pojawiają się małe owrzodzenia, które zlokalizowane są w okolicach narządów płciowych.

W innej postaci kiły pojawiają się plamki oraz drobna wysypka. Niekiedy z grudek sączy się wydzielina. Kolejne stadium choroby jest całkowicie bezobjawowe, jednakże po upływie kilku lat od zakażenia, może nastąpić całkowita utrata wzroku, zaburzenie ruchowe czy kiła układu naczyniowego. Kiła często powoduje także wypadanie włosów. Dolegliwość ta występuje w odmianie ogniskowej lub rozlanej. Chcąc zahamować postępy łysienia, należy wyeliminować czynnik za niego odpowiedzialny. W tym przypadku są to krętki.

Rozpoznanie kiły odbywa się przede wszystkim na podstawie badań serologicznych. Konieczne jest także wykrycie krętków, wywołujących kiłę. Ich obecność można stwierdzić m.in. w wydzielinie wydobywającej się z grudek. Wcześnie wykryta kiła umożliwia szybkie wyleczenie. Warto jednak wspomnieć, że praktycznie niemożliwe jest cofnięcie zmian, które spowodowała choroba. Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia. Zazwyczaj podawana jest penicylina. Należy także pamiętać o zachowaniach, które zmniejszają ryzyko zachorowania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia jest prezerwatywa, o której trzeba pamiętać przed każdym współżyciem.

duac recepta

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *