Co to są kłykciny kończyste?

Co to są kłykciny kończyste?

Co to są kłykciny kończyste?

Czynnikiem zakaźnym, który wywołuje chorobę jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Zaobserwowano, że najczęściej dochodzi do infekcji wirusem HPV-6 bądź HPV-16. W wyniku niewielkich otarć, które mogą się pojawić podczas stosunku płciowego, wirus może łatwo wniknąć do organizmu. Często od momentu wtargnięcia wirusa, do wystąpienia objawów, może minąć nawet kilkanaście tygodni. Wówczas nieświadomy zagrożenia nosiciel wirusa może zarażać inne osoby.

Objawy choroby są bardzo charakterystyczne. Pojawiają się bowiem zmiany skórne, zazwyczaj w formie brodawek lub pęcherzyków. Chorzy często skarżą się na świąd. Innym objawem może być obecność krwi w moczu. W przypadku kobiet, diagnostyka kłykcin kończystych polega na badaniu cytologicznym, w którym pobiera się wymaz z pochwy.

Leczenie choroby uzależnione jest od konkretnego przypadku. Lekarz może przepisać preparaty, które zmniejszą takie dolegliwości, jak np. świąd. Czasem wskazany jest zabieg krioterapii, polegający na wymrożeniu zmian skórnych. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny lub laserowy. Warto jednak pamiętać, że choroba ma charakter nawrotowy.

weź Alfadiol w nowej formie tabletek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *